Bez kategorii

Książka „Cranium. Ssaki Puszczy Białowieskiej”

Książka „Cranium. Ssaki Puszczy Białowieskiej”, wydana przez IBS PAN to zobrazowania powstałe przy użyciu skanera trójwymiarowego oraz mikrotomografu komputerowego w ramach projektu „e-Puszcza. Podlaskie repozytorium przyrodniczych danych naukowych”, zrealizowanego dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej, z programu Polska Cyfrowa. Zdigitalizowane okazy pochodzą z Zoologicznej Kolekcji Naukowej IBS PAN, która jest tworzona od ponad 70 lat i zawiera blisko 200 000 okazów, stanowiąc jeden z największych tego typu zbiorów naukowych w Europie. Wydany przez nas album Cranium prezentuje niezwykłą różnorodność czaszek wszystkich gatunków występujących w Puszczy Białowieskiej oraz dla porównania także wybrane gatunki zwierząt udomowionych.

Książka jest dostępna w limitowanych ilościach za darmo w naszym sklepie internetowym w zakładce https://ibs.bialowieza.pl/kategoria-produktu/ksiazki/ po opłaceniu kosztów przesyłki.

Natomiast po adresami dataverse.openforestdata.pl oraz https://sketchfab.com/MammalResearchInstitutePAS można obejrzeć lub pobrać wszystkie modele zaprezentowane w książce.