Aktualności

04.03.2022 Zawieszenie współpracy naukowej z Rosją i Białorusią

 

 

 

 

Białowieża, dnia 3.03.2022

 

Oświadczenie
Instytutu Biologii Ssaków P
olskiej Akademii Nauk
w związku z militarną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

W związku z militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przy współudziale Republiki Białorusi, informujemy, że Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk zawiesza dotychczasową, wieloletnią współpracę naukową z jednostkami naukowymi Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi.


Decyzja nasza jest wyrazem solidarności z Narodem Ukraińskim, który stał się obiektem bezprecedensowej, nieusprawiedliwionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. W ramach działań wojennych wobec sąsiedniego kraju niszczone są miasta i giną niewinni ludzie, a terror siany w Ukrainie przez rosyjskiego najeźdźcę nasila się z każdym dniem i jest coraz poważniejszy w skutkach. Wśród ofiar rosyjskich agresorów znajdują się również nasi ukraińscy partnerzy, na przykład z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla N. Karazina zlokalizowanego w mieście, które wczoraj zostało bezlitośnie zbombardowane przez rosyjską armię.


Rozumiemy, że świata nauk przyrodniczych nie można utożsamiać z decyzjami politycznymi, a znaczna część rosyjskich i białoruskich naukowców sprzeciwia się działaniom militarnym, jednak w sytuacji gdy mają miejsce akty bestialskiej przemocy dokonywanej na naszych oczach przez rosyjską armię na ludności cywilnej, nie możemy kontynuować formalnej współpracy z rosyjskimi i białoruskimi jednostkami naukowymi. Dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu umów ze wszystkimi naszymi rosyjskimi i białoruskimi partnerami ze skutkiemnatychmiastowym. Ten gest solidarności z Narodem Ukraińskim nie zatrzyma machiny wojennej, ale jest naszym obowiązkiem.

Plik PDF