Wydarzenia

Ukazał się album filmowy: Saga Prastarej Puszczy. Opowieść Filmowa

Przy współpracy naukowej Instytutu Biologii Ssaków PAN ukazał się fabularny album filmowy autorstwa Jana i Bożeny Walencików pt.: „SAGA PRASTAREJ PUSZCZY. OPOWIEŚĆ FILMOWA”. Jedyne w swoim rodzaju, autorskie dzieło pary polskich filmowców-przyrodników dokumentujące wieloletnią pracę nad filmem „Saga Prastarej Puszczy” jest jednocześnie wspaniałym obrazem niepowtarzalnego piękna przyrody Puszczy Białowieskiej.


SAGA PRASTAREJ PUSZCZY. OPOWIEŚĆ FILMOWA
to książka, jakiej dotąd nie było: FABULARNY ALBUM FILMOWY

Powstał na kanwie 10-częściowego fabularnego serialu przyrodniczego SAGA PRASTAREJ PUSZCZY, zrealizowanego przez Bożenę i Jana Walencików dla TVP, w latach 2000 – 2009,
a zrewitalizowanego do HD w 2015 i 2016 r. Zawarte w nim scenariusze i 1942 fotografie, to efekt prawie 10 lat jednoczesnego fotografowania i filmowania.

664-stonicowy album SAGA PRASTAREJ PUSZCZY. OPOWIEŚĆ FILMOWA składa się z: filmowego prologu, 10 części – fabularnych opowieści o 10 zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej oraz eseju fotograficznego o kulisach powstawania zdjęć.
Treścią albumu są fabularne historie o indywidualnych bohaterach zwierzęcych reprezentujących faunę północno-wschodniej Polski, szczególnie Podlasia. To opowieści o wilku, mrówce, kruku, żubrze, żuku, dziku, nornicy, bobrze, sóweczce i rysiu. Na tle innych pozycji albumowych o przyrodzie wyróżnia go oryginalna, wymyślona przez autorów i szczególnie wypracowana forma przekazu, zastosowana po raz pierwszy. Przewodnikiem prowadzącym przez każdą opowieść jest bowiem oryginalny scenariusz filmu, podczas gdy wyjątkowej urody fotografie ułożone są na podobieństwo klatek z taśmy filmowej. W ten sposób autorzy proponują Czytelnikowi osobliwą podróż filmową; chcą, by poczuł się On jak realizator serialu, jak jego scenarzysta, który krok po kroku chłonie każdą historię bohatera, obcując ze sfotografowanymi kadrami filmowymi i scenariuszem. Mają w tym oczywiście głęboki cel edukacyjny: pragną, by młody, starszy i zupełnie dorosły Czytelnik poprzez emocje estetyczne i wiedzę (fotografie i teksty) zachwycił się mądrze nad szczególnym dziedzictwem, jakim obdarzony jest wciąż ten skrawek Europy, a w konsekwencji, by dołączył do wielkiego grona rozumnych przyjaciół Natury. Na dodatek, autorzy proponują Czytelnikowi zupełnie inne przeżycia: odsłaniają kulisy realizacji serialu telewizyjnego, a więc i kulisy powstawania fotografii i tekstów do tego albumu. To wciągające opowieści o przyrodniczej kuchni filmowej – z pierwszej ręki, z emocjami, jakie towarzyszyły produkcji.
Już sam duży format i grubość książki (6 cm), ogromna objętość (664 str.), twarde etui i jej ciężar (6 kg), czynią z niej obietnicę atrakcyjnej przygody. Przez swoją oryginalną formę graficzną i zadbaną formę edytorską, przez scenariuszową i fotograficzną treść, jest to wyjątkowa pozycja promująca polską sztukę filmową i Naturę jednocześnie, dotychczas niespotykana na polskim rynku wydawniczym.
Wydawca i Współwydawca pragną aby album SAGA PRASTAREJ PUSZCZY. OPOWIEŚĆ FILMOWA stał się wizytówką promującą wiedzę o wyjątkowej przyrodzie Podlasia oraz wiedzę filmową, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Na dobry początek postanawiają przekazać nieodpłatnie część nakładu albumu do bibliotek wybranych szkół w województwie podlaskim.

[© ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK 2017]