Wydarzenia

Trzecia edycja warsztatów w projekcie e-Przyrodnik za nami.

Przez całą jesień i zimę uczniowie z 10 podlaskich szkół średnich za pomocą foto-pułapek zbierali w lasach zdjęcia i nagrania ssaków w ramach projektu „e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”. Trafiły one do informatycznego systemu identyfikacji ssaków, opracowanego przez badaczy z Instytutu Biologii Ssaków PAN wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej. Zdjęcia i nagrania posłużą jako materiał do analiz naukowych, mających odpowiedzieć m.in. na pytanie jaki jest skład gatunkowy i rozmieszczenie przestrzenne zespołów ssaków na terenie objętym badaniami? Jakie są wskaźniki różnorodności gatunkowej zespołów ssaków? Jakie rytmy aktywności dobowej ssaków odczytać można z zebranych materiałów? Podczas trzeciej edycji warsztatów, która odbyła się w IBS PAN 20 lutego 2014, młodzież z podlaskich szkół przeszła szkolenie z zakresu metod analiz danych naukowych. Każda z grup uczestniczących w projekcie otrzymała zadanie opracowania konkretnego zagadnienia naukowego – analizy te będą podstawą rozdziałów książki, której publikacja planowana jest w końcu 2014 roku. Uczniowie zaprezentowali też najciekawsze nagrania i zdjęcia z fotopułapek zebrane w sesji zimowej. Choć obserwacji było mniej, niż w sesji jesiennej, były one równie ciekawe.

Projekt e-Przyrodnik cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, nie tylko lokalnych – informacje o nim ukazały się w ostatnich dniach m.in. w:
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140215/REGION99/140219693
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140215/REG06/140219780
http://www.hajnowka.org/foto-pulapki-sposob-na-poznanie-swiata-zwierzat/
http://www.bialystokonline.pl/e-przyrodnik-mlodziez-obserwuje-i-fotografuje-zwierzeta,artykul,75820,6,1.html
http://www.zielonalekcja.pl/index.php?mod=aktualnosc&id=10528
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/nauka-i-zdrowie/podpatruja-zwierzeta/13988440
http://www.tvp.pl/tvp-regionalna/aktualnosci/spoleczenstwo/uczniowie-podpatruja-zwierzeta/13989238

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia strony internetowej projektu, na której można obejrzeć najciekawsze nagrania z sesji jesiennej i zimowej oraz pomóc nam w badaniach identyfikując gatunki zwierząt uchwycone przez fotopułapki : http://eprzyrodnik.pb.edu.pl

Zdjęcia z warsztatów – Paweł Keler