Poszukujemy osób do pomocy w terenie!
Tematem badań jest wpływ pasożyta Toxoplasma gondii na zachowanie i ryzyko drapieżnictwa u dzikich gryzoni. Zajmujemy się badaniem zachowania zwierząt, parazytologią oraz interakcjami drapieżnik-ofiara.
Badania będą prowadzone w sezonie wiosenno-letnim (kwiecień-lipiec) 2025 roku na łąkach w pobliżu wsi Białowieża. Będziemy prowadzić odłowy gryzoni (w pułapki żywołowne) połączone z eksperymentami behawioralnymi w półnaturalnych wolierach zlokalizowanych w Instytucie Biologii Ssaków PAN, obserwując odpowiedź behawioralną na ryzyko drapieżnictwa. Dodatkowo będziemy zbierać szczątki ofiar wolno żyjących kotów i ptaków drapieżnych (dzierzby).
Krótki opis projektu tutaj.
Czego można się nauczyć:
- Metody odłowu gryzoni
- Identyfikacja różnych gatunków małych ssaków
- Przeprowadzanie standardowych testów behawioralnych (test otwartego pola, GUD) i pomiar spoczynkowego tempa metabolizmu
- Praca z ekologicznymi bazami danych i nagraniami z testów behawioralnych oraz fotopułapek
- Doświadczenie laboratoryjne (np. izolacja DNA z tkanek, testy ELISA od około września)
- Wcześniejsze doświadczenie terenowe (z małymi ssakami) jest wskazane, ale nie niezbędne. Preferujemy osoby dyspozycyjne przez cały okres trwania badań terenowych (4 miesiące). Istnieje możliwość rozszerzenia współpracy w formie prac licencjackich lub magisterskich oraz publikacji naukowych.
Zgłoszenia: wypełnij formularz dla wolontariuszy dostępny na stronie IBS i wyślij do dr Mileny Zduniak na adres: m.zduniak@ibs.bialowieza.pl