Aktualności

01.12.2020 BioLoc – przyrodnicza aplikacja mobilna do citizen science

W ramach realizacji projektu „e-Puszcza. Podlaskie przyrodnicze repozytorium danych naukowych (Program Operacyjno Polska Cyfrowa)” i budowania kompleksowej platformy repozytoryjnej storzyliśmy także aplikację mobilną jako narzędzie wspierające uprawianie nauki obywatelskiej, czyli tzw. citizen science.

Jest to aplikacja służąca do gromadzenia przyrodniczych danych naukowych zwłaszcza z terenu Puszczy Białowieskiej. Jako Instytut Zbieramy dane istotne dla lepszego poznania i ochrony Puszczy Białowieskiej, ale do aplikacji można wprowadzać obserwacje z całego kraju, ponieważ każda zgłoszona obserwacja przyrodnicza może mieć wartość naukową.

Aplikacja składa się z trzech modułów zbierających obserwacje: martwych zwierząt, gatunków inwazyjnych oraz obserwacji o charakterze ogólnym.

W galerii w module zgłoszeń martwych zwierząt można skorzystać z klucza do porównywania znalezionych czaszek z obrazami 3D z repozytorium OpenForestData oraz przeczytać wskazówki do identyfikacji gatunku.

Wyrywkowo obserwacje będą weryfikowane przez naukowców.

Aplikacja obsługuje tryb offline.

Każde stwierdzenia gatunków rzadkich jak i pospolitych czy udomowionych są dla nas cenne. Dziękujemy za Twoją pomoc!

Aplikację można ściągnąć w sklepach Play i Apple, a na stronie https://bioloc.pl/ można obejrzeć zgłoszone publikacje na mapie. Na mapie można zobaczyć wszystkie zgłoszone obserwacje. (Uwaga, strona bioloc.pl zawiera zdjęcia martwych zwierząt.)