Wydarzenia

Spotkanie prezentujące osiągnięcia projektu: Jak daleko psu do wilka?

Spotkanie prezentujące osiągnięcia projektu „Jak daleko psu do wilka?” realizowanego w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy

             W dniu 8 czerwca w naszym Instytucie odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki projektu „Jak daleko psu do wilka? Biologiczne aspekty udomowienia gatunku” realizowanego od lutego do czerwca br. i finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

            Na spotkanie przybyli wszyscy uczestnicy projektu: ponad 80 uczniów i nauczyciele biologii z 8 szkół gimnazjalnych z Hajnówki, Narewki, Dubin i Białowieży, oraz zaproszeni dyrektorzy szkół. Naukowcy i doktoranci IBS PAN zaprezentowali wyniki kilkumiesięcznej wspólnej pracy naukowców, uczniów i nauczycieli, która przyniosła ciekawe odpowiedzi na tytułowe pytanie projektu. Spośród 76 badanych psów jedne okazały się bardziej, inne mniej podobne do wilka. Niektóre przypominają swoich dzikich przodków i krewniaków wyglądem, inne raczej cechami zachowania. Jedne pochodzą od linii udomowionych bardzo dawno temu, inne mają w genach zapisaną krótszą historię oddzielenia się od wilka. Jednak wszystkie badane psiaki pokazały, jak dalece ewolucja „u boku” ludzi różni się od ewolucji w dzikiej przyrodzie.

            Uczniowie otrzymali dyplomy, raporty z projektu, pamiątkowe kubki, a także smakołyki dla psów biorących udział w projekcie jako obiekty badań. Po przerwie i poczęstunku wyświetlono film pt. „Opowieść o wilku. Nie ma jak stado” (reż. Bożena i Jan Walencikowie). Spotkanie zakończyło wykonanie pamiątkowej fotografii wszystkich uczestników projektu i gości.

            Prof. dr hab. Bogumiła Jędrzejewska, kierownik projektu, serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom i doktorantom, którzy swoją pracą i pomysłowością przyczynili się do sukcesu Uniwersytetu Młodego Odkrywcy w naszym Instytucie. Wielką satysfakcję sprawiły nam zadowolenie i wdzięczność uczniów i nauczycieli!