- Tytuł naukowy:
- dr hab.
- Stanowisko:
- Specjalista
- Zakład:
- Ekologii Populacji

- Dr hab.: 2020, Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku
- Dr: 2007, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi
- Mgr: 2002, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin, Międzywydziałowe Studia Europeistyczne
Osią moich zainteresowań naukowych jest historyczny związek człowieka z Puszczą Białowieską. Realizuję projekt mający na celu poznanie roli człowieka w zachowaniu i przemianach środowisk leśnych Puszczy. Interdyscyplinarny charakter mojej pracy lokuje ją w nurcie historii przyrodniczej (ang. environmental history), zajmującej się historyczną zmiennością interakcji człowieka ze środowiskiem przyrodniczym. Podjęte przeze mnie badania w Puszczy Białowieskiej są jednymi z pierwszych tego typu w Polsce. Katalog wykorzystywanych metod obejmuje poszukiwania i inwentaryzację śladów dawnej obecności człowieka w Puszczy, w tym śladów dawnego użytkowania lasów, badania archeologiczne (we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN), kwerendy źródłowe w archiwach polskich i zagranicznych oraz analizy źródeł historycznych pod kątem dawnych sposobów użytkowania i ochrony przyrody. Istotnych danych dostarczają badania dendrologiczne (prowadzone we współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa w Białowieży) oraz palinologiczne (wykonywane w Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego).
Wyniki pierwszego etapu badań, obejmującego okres od około 500 lat p.n.e. do roku 1800 n.e., ująłem w rozprawie doktorskiej (promotor: prof. dr hab. Bogumiła Jędrzejewska), w 2007 roku obroniłem z wyróżnieniem na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Moje obecne tematy badawcze obejmują:
- historię pożarów i ich wpływ na kształtowanie lasów Puszczy Białowieskiej;
- rolę wypasu zwierząt gospodarskich w kształtowaniu lasów Puszczy Białowieskiej w ostatnich pięciu stuleciach;
- historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w XIX i XX wieku.
W grudniu 2020 roku Rada Dyscypliny Nauki Biologiczne Uniwersytetu w Białymstoku nadała mi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne na podstawie cyklu prac naukowych pod wspólnym tematem "Wpływ XIX-wiecznej gospodarki leśnej na stan lasów i populacji dzikich zwierząt Puszczy Białowieskiej".
- luty-marzec 2010: Sheffield Hallam University - wizyta naukowa, współpraca z prof. Ianem Rotherhamem
- Historia przyrodnicza Puszczy Białowieskiej w XIX i XX wieku
- Żubr - Historyczna i współczesna analiza wykorzystania środowisk i diety
- Rola wypasu zwierząt gospodarskich w kształtowaiu lasów Puszczy Białowieskiej w ostatnich pięciu stuleciach
- Przyrodnicza historia Puszczy Białowieskiej w świetle badań paleoekologicznych (projekt prowadzony przez Uniwersytet Gdański)
- Historia pożarów i ich wpływ na kształtowanie lasów Puszczy Białowieskiej
- Antropogenne przemiany środowiska przyrodniczego Puszczy Białowieskiej do końca XVIII wieku
Reprezentant Regionalny European Society for Environmental History na Polskę (www.eseh.org)
Współpracownik UKEconet (www.ukeconet.co.uk)
- 2007 - nagroda „Mistrz Popularyzacji Wiedzy - Złoty Umysł" w II edycji ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez prezesa Polskiej Akademii Nauk
- 2010 - nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
- 2012 - nagroda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP (www.naukawpolsce.pl) w VII edycji konkursu Popularyzator Nauki